Members of our Governing Body

 Governor Information

Name Date of Appoint. Term of Appoint. Resignation (if applicable) Type of Appoint. Attendance 2019/20  Pecuniary Interests Declared 2019/20
(Mufti) Hamid Patel May 2017 4 Years n/a Trust 3/3 None
Anne Pilling Re-appointed Nov 2018 4 Years n/a Trust 3/3 None
Shamsuddin Desai Re-appointed Nov 2018 4 Years n/a Trust 1/3 None
Zubair Desai Re-appointed Nov 2018 4 Years n/a Trust 3/3 None
Feeroz Moosa Re-appointed Nov 2018 4 Years n/a Trust 2/3 None
Dr. Asma Master Re-appointed  Feb 2019 4 Years n/a Trust 1/3 None
Imran Patel Re-appointed Nov 2018 4 Years n/a Trust 3/3 None
Dr. Zaki Patel Re-appointed Nov 2018 4 Years n/a Trust 0/3 None
Mohmed Sufi Re-appointed Nov 2018 4 Years n/a Trust 1/3 None
Mufti Mohammad Battiwala Re-appointed Sep 2020 4 Years n/a Trust 3/3 None
Aisha Ahmed Jul 2016 4 Years 11/07/2020 Parent 1/3 None
Asma Issa Jul 2016 4 Years n/a Parent 3/3 None
(Hafez) Lukman Ahmed May 2017 Term of Employment n/a Staff (Principal) 2/3 None
Rehana Lorgat Mar 2019 4 Years n/a Staff 3/3 None

The Spring 2020 Local Governing Body meeting was cancelled due to the Covid-19 pandemic.

 Name Business Interests Declared 2020/21
Name of Organisation Nature of Relationship Date from

Anne Pilling

Anne Pilling Consultancy Ltd Director 2010

Asma Issa

Euro Garages Limited Spouse of Chief Executive 2001

Dr Asma Master

None N/A N/A

Feeroz Moosa

Energycert Plus Spouse of Director 2011

(Mufti) Hamid Patel

Shine Charity Director 30/12/2013
Star Academies Chief Executive 05/2013
Education Partnership Trust Member 15/12/2012
Ofsted Director 01/09/2019
Confederation of School Trusts Director 01/09/2019

Imran Patel

Discount Denim Ltd Owner / Director 19/10/2016
Jeaneus Ltd Spouse of Owner 08/2011
Four Brothers Investments Partner 10/2008

(Hafez) Lukman Ahmed

None N/A N/A

(Mufti) Mohammad Battiwala

None N/A N/A

Mohmed Hanif Sufi

None N/A N/A

Shamsuddin Desai

None N/A N/A

Dr Zaki Patel

ZNM Services Ltd Director 2012
CCG Board Board Member 04/2012
Lammack Community Project Director 06/2013

Zubair Desai

Issa Foundation Volunteer June 2016
Adnan Charitable Trustee May 2010
Blackburn United FC Trustee June 2015

Rehana Lorgat

None N/A N/A

Note: All Governors are appointed for a 4 year term of office, except for the Principal, who occupies the office whilst in post.

Latest news

Virtual Open Evening 2020

Our virtual Open Evening will take place at 4.30pm on Thursday 1st October.

Click here

Key Notices

Pupils celebrates exceptional GCSE Results

88% of students achieve a ‘strong pass’ in GCSE English and Maths.

Read more

School Gateway

Access useful information

Access all the latest tools and utilities to help with your projects.

Login here
top